Podczas tegorocznych targów branżowych FIWE miała miejsce premiera magazynu Premium Business Magazine. Nie mogło zabraknąć w nim treści na temat marki Harder – z artykułem możecie się zapoznać poniżej.

WALKA O PRZETRWANIE NIE DLA WSZYSTKICH

Rynek fitness niewątpliwie został istotnie dotknięty przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Następstwa decyzji o zamknięciu obiektów sportowych z dnia na dzień w wielu krajach, w tym w Polsce, wywarły długofalowy wpływ na większość podmiotów branżowych. Większość przedsiębiorców obawiała się zarówno funkcjonowania, jak i kolejnych obostrzeń. W Harder, sieci klubów butikowych działającej w Polsce, kluby zostały otwarte w czerwcu 2020, w fazie pierwszego odmrożenia branży – od tamtej chwili żaden z tych klubów nie był zamknięty nawet przez jeden dzień z powodu obostrzeń, ani podczas kolejnych lockdownów. W ramach branży fitness obserwowaliśmy trudności z jakimi mierzyły się kluby wielkopowierzchniowe, w szczególności te z rozbudowanymi strukturami w ramach operacji i zarządzania. Adaptacja choć najdrobniejszych zmian w sposobie funkcjonowania najczęściej kosztowała wiele czasu i pracy, niekiedy niewspółmiernie do rezultatów. Upadki operatorów sieciowych, przejęcia mniejszych i większych graczy potwierdziły kruchość pozornie solidnie ugruntowanych organizacji na rynku. Pandemia i wywołany przez nią kryzys, narzuciły tempo i rytm adaptacji do zmian w sposób dynamiczny, ze szczególną koncentracją na innowacyjności popartej zgraniem zespołów i silnymi relacjami z klientami. Model butikowy spełnia te trudne wymagania pandemiczne w pełni. Dzięki temu Harder wzmocnił dynamikę rozwoju sieci. -Odnotowaliśmy wzrost finansowy w klubach własnych, zaś sam model biznesowy Harder zyskał Franczyzobiorców i obecnie jesteśmy w trakcie negocjacji nowych lokali. Każdy kryzys niesie ze sobą szansę rozwoju, wystarczy ją odpowiednio wykorzystać. Jako model biznesowy zdaliśmy egzamin, dzięki łatwości adaptacji do zmieniających się okoliczności społeczno-gospodarczych – podsumował Współwłaściciel i Założyciel Harder Polska, Arkadiusz Wolski.

MODA NA BUTIK – TU INNOWACYJNOŚĆ JEST STANDARDEM

Indywidualne podejście do klienta i praca w małych grupach dają oczekiwane przez klientów rezultaty i sprzyjają budowaniu społeczności, co przekłada się na retencję, dalej na renomę miejsca i wpływy do kas. Kluczowym czynnikiem determinującym sprzedaż zajęć jest zaangażowanie i poświęcenie instruktorów prowadzących, którzy dzięki charyzmie i pozytywnej energii przyciągają klientów jak magnes.
Obecnie zachowania konsumenckie są istotnie determinowane nowoczesnymi technologiami i dostępem do nich. Postępująca digitalizacja przyczynia się do zmian koncepcji funkcjonowania wielu graczy branżowych, w szczególności do uwzględnienia koncentracji na indywidualnych potrzebach klientów. Dla wielu to całkowite przemodelowanie biznesu, zaś dla klubów butikowych to szansa na rozwój i wyjście z cienia klubów wielkopowierzchniowych.
Dzięki maksymalnemu korzystaniu z narzędzi technologicznych butiki oferują najwyższy poziom obsługi klienta przy uwzględnieniu niskich kosztów prowadzenia działalności. Korzystanie z technologii zapewnia klientom poczucie autonomii, w szczególności dzięki dedykowanym aplikacjom przeznaczonym do bieżącej obsługi konta klienta w celu korzystania ze wszystkich składników oferty od rejestracji, wejścia do klubu na zajęcia, po zakupy w recepcji.
Wykorzystywanie podczas treningu urządzeń pozwalających na monitorowanie aktywności cieszy się coraz większym uznaniem. Oprócz inteligentnych zegarków i opasek, które klienci posiadają na co dzień, oferowane w butikach monitory pracy serca, jak na przykład MyZone, dodatkowo wpływają na wzrost skuteczności dostarczanych rezultatów podczas regularnych treningów. Klienci doceniają możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym własnej kondycji fizycznej i dzielenia się wynikami z przyjaciółmi.
System rejestracji na zajęcia z poziomu panelu klienta za pośrednictwem aplikacji pozwala stale monitorować poziom eksploatacji poszczególnych stref studio i na bieżąco odpowiednio reagować. W porze wolnej od zajęć powierzchnie klubów gospodarowane są pod współpracę z zewnętrznymi trenerami personalnymi. Dzięki temu lokal pracuje efektywnie o każdej porze w ramach godzin otwarcia studio.

SPOŁECZNOŚĆ I REZULTATY

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas potrzebuje motywacji do aktywności – różnią nas bodźce za to odpowiedzialne oraz ich natężenie. Poza motywacją dostarczaną przez charyzmatycznych prowadzących treningi, w klubach butikowych wdrażane są działania wpływające bezpośrednio na retencję klientów. Dla przykładu w sieci klubów butikowych Harder klienci są nagradzani za ich zaangażowanie i systematyczność podczas treningów odpowiednio po 50, 150, 300 i więcej sesjach treningowych. Programy lojalnościowe, organizowane przez Partnerów Zarządzających aktywności takie jak sezonowe treningi outdoor, zawody klubowe czy wieczory integracyjne to niekwestionowane dopełnienie oferty klubów.
Oferta butików jest różnorodna i zarazem transparentna, co najważniejsze oparta na prostych zasadach współpracy w ramach miesięcznej subskrypcji. Elastyczność współpracy czyli brak długoterminowych zobowiązań i brak okresu wypowiedzenia, niezależność w zarządzaniu subskrypcją przez panel klienta, oszczędność czasu dzięki krótkiej efektywnej sesji treningowej, bezpieczeństwo dzięki ćwiczeniom opartym na ruchach anatomicznych ludzkiego ciała, swoboda dzięki kameralnym grupom i profesjonalna opieka ekspertów podczas sesji treningowej zawsze z instruktorem to tylko nieliczne z korzyści i zarazem wyróżniki subskrypcji w butikowych klubach fitness, które pozostają otwarte na współpracę z operatorami zewnętrznych kart.

POMYSŁ NA WŁASNY BIZNES

Butik to także idealny „pomysł na siebie” dla każdego, kto szuka nowych alternatyw biznesowych. Wiele sieci oferuje współpracę w ramach franczyzy. Niskie progi wejścia oraz atrakcyjny czas zwrotu z inwestycji w takich modelach biznesowych to idealne rozwiązanie dla osób które myślą o kilku, kilkunastu punktach własnych.
Jaki jest przepis na sukces tych małych butikowych studio, które w perspektywie czasu najbliższych lat mają szansę zdominować niejednego giganta rynku branży fitness?
-Filozofia Harder opiera się na dwóch filarach: społeczność i rezultaty – to dwa elementy leżące u podstaw naszego modelu biznesowego, które pielęgnujemy i rozwijamy w trosce o najtrwalszy fundament naszej organizacji. Produkty marki Harder kierowane są do Soft Users, czyli do wszystkich ludzi, których motywacja jest szczególnie krucha i wymaga wsparcia poprzez dostarczane przez nas bodźce sprzyjające wytrwałości w działaniu bez względu na wiek. – podsumował Współwłaściciel i Założyciel Harder Polska, Arkadiusz Wolski.